Ze tří farem jedna supermoderní. Podnik investoval 170 milionů korun

Ze tří farem jedna supermoderní. Podnik investoval 170 milionů korun

Z naší zeměČlánkyPříběhy farem › Ze tří farem jedna supermoderní. Podnik investoval 170 milionů korun

Krávy netrpělivě přešlapují a natahují krky, aby lépe viděly. Blíží se čas krmení na nové farmě v Nových Lhoticích, kde podnik Agro Liboměřice nedávno shromáždil přibližně osm stovek zvířat i z ostatních svých dvou farem. Do rozšíření a rekonstrukce Nových Lhotic společnost investovala během roku a půl 170 mil. Kč.

„Farma absolutně splňuje welfare našich dojnic. Naše kravičky mají absolutní pohodu jak ve stájích, tak i na dojírně. To nám opravdu dělá největší radost,“ řekl pro AGRObase ředitel Agro Liboměřice Jiří Vrzáček. Zvířata mají podle něj kolem sebe ve stáji více místa než dříve a peníze šly dále například do opatření, která mají předcházet nemocem kravských paznehtů. „Hnojní chodby jsou pokryty gumou a hnůj je nepřetržitě odhrnován,“ vysvětlil Vrzáček.

Podnik Agro Liboměřice odstartoval stavební práce na jedné ze svých tří farem v Nových Lhoticích v březnu 2019, kdy začal budovat nové stáje pro dojnice a telata. Už za 9 měsíců se stěhovaly krávy do nové stáje pro rozdoj, celkem pro 160 zvířat, a do větší nové stáje pro dojnice s kapacitou 508 míst. Loni v červenci byl spuštěn provoz teletníků pro telata na mléčné výživě s kapacitou 216 individuálních boxů a další teletník pro telata na rostlinné výživě, kde je 20 kotců. „Je až úctyhodné, co v tomto termínu vybudoval hlavní dodavatel stavby Agrostav Jihlava,“ poznamenal šéf podniku.

Současně Agro Liboměřice modernizovalo tamní starou stáj pro krávy z roku 2004, kde je zhruba 150 míst. Nová je také kruhová dojírna s kapacitou 32 stání, na kterou si dojnice musely zvyknout z původních rybinových dojíren, v nichž stojící zvířata vytvářejí takzvaně obrazec smrčku a jejich zadky jsou směrem do obslužné uličky. „Výhodou je, že v dojicích mašinách nové kruhové dojírny je zabudovaná i automatická dezinfekce struků,“ popsal Vrzáček. Současně je dojírna vytápěná v zimních měsících teplem z bioplynové stanice. Jen loni podnik prodal 6,5 mil. litrů mléka.

Stavební práce nezbrzdila ani celosvětová pandemie covidu-19, i když kvůli ní zaznamenal podnik nižší výkupní ceny a musel déle čekat na opravy některých zemědělských strojů. Agro Liboměřicím se tak podařilo sjednotit tři své farmy do jedné velké v Nových Lhoticích. Kolem ní firma nechala vysázet stromy a vytvořila tak ochranný val, aby vyhověla požadavkům zhruba kilometr vzdálené obce. Modernizací Nových Lhotic podnik současně snížil stav o 10 pracovníků a zaměstnává nyní 65 lidí.

Vedle Nových Lhotic provozovala společnost dále farmu v Liboměřicích, kterou prodala. Další farmu vlastní v Pohledu a plánuje ji rekonstruovat příští rok. „Chceme tam do budoucna svézt jalovice z našich dvou salaší,“ dodal Vrzáček.

Vedle živočišné výroby se podnik hospodařící v pohoří Železných hor věnuje také rostlinné výrobě a kromě kukuřice a travin sloužících jako krmivo pro krávy pěstuje ozimou a jarní pšenici, ječmen nebo řepku. Letos zkouší poprvé také oves.

Barbora Pánková, Agrární komora ČR

Ze tří farem jedna supermoderní. Podnik investoval 170 milionů korun
Ze tří farem jedna supermoderní. Podnik investoval 170 milionů korun
Ze tří farem jedna supermoderní. Podnik investoval 170 milionů korun
Ze tří farem jedna supermoderní. Podnik investoval 170 milionů korun

Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!
Sdílet na Facebooku ›